Nasze przedszkole bierze udział w projekcie „Senbazuru – 80 000 Żurawi dla Pokoju”.
Wydarzenie Senbazuru odbywa się w ramach obchodów Wrocławskiego Roku Pojednania, którego głównym organizatorem jest Centrum Historii Zajezdnia. W dzisiejszych czasach, gdy pokój na świecie jest zagrożony, przypominanie przykładów pojednania jest szczególnie ważne dla młodych pokoleń.
Inspiracją do tego wydarzenia jest poruszająca historia Sadako Sasaki, japońskiej dziewczynki, która wierząc w legendę o tysiącu papierowych żurawi- złożyła ich setki w nadziei na pokój i zdrowie, stając się symbolem sprzeciwu wobec przemocy i wojny.
Prosimy o wsparcie akcji całą społeczność przedszkolną. Rodzice, opiekunowie, nauczyciele i dzieci do 8 maja 2025r. powinniśmy wykonać techniką origami minimum 500 żurawi z kartki o wymiarach 20 x 20 cm.
Zachęcamy wszystkie dzieci wraz z całymi rodzinami do składania żurawi w domu (instrukcja w załączeniu) i przynoszenia ich do przedszkola. Jeżeli każda rodzina wykona 5 żurawi, uda nam się wspólnie zrealizować zamierzony cel.
Akcja ma również wymiar ekologiczny. Żurawie origami należy składać z papieru pochodzącego z makulatury – starych, niepotrzebnych kartek, druków czy notatek. Jest to praktyczny sposób na wykorzystanie papieru ponownie oraz świetna lekcja ekologii dla dzieci.
Koordynatorem projektu jest nauczycielka gr. IV Pani Magdalena Tomkalska i wraz z grupą IV będą reprezentować nasze przedszkole 8 maja podczas happeningu na Placu Wolności.
Wydarzenie w dniu 8 maja będzie mieć charakter rotacyjny – grupy będą przybywać zgodnie z harmonogramem, układać żurawie, a następnie uczestniczyć w przygotowanych dla nich atrakcjach: seansach filmowych w Kinie Nowe Horyzonty, warsztatach w Narodowym Forum Muzyki, zajęciach plastycznych w Ognisku im. Gepperta, lekcjach muzealnych itp. Po skorzystaniu z wybranych aktywności, grupy będą wracać na uroczysty finał, który zakończy się wspólnym pamiątkowym zdjęciem oraz ułożeniem ostatniego żurawia przez Pana Prezydenta i zaproszonych gości. Każda grupa otrzyma symboliczne drzewko Sakura – Drzewko Pokoju, które może zasadzić na terenie swojej placówki.
Poniżej przydatne linki i informacje:
film instruktażowy:
https://youtu.be/0ZeDen62ceg
Instrukcja składania żurawia.pdf(953KB) origami
Jak złożyć papierowego żurawia origami
– instrukcja krok po kroku
Materiały:
Arkusz papieru kwadratowy 20 cm x 20 cm
(Jeśli masz kartkę A4 o wymiarach 21 x 29,7 cm, najpierw obetnij pasek o szerokości 9,7 cm, aby uzyskać kwadrat.)
Przygotowanie papieru ekologicznego:
Użyj papieru z makulatury: stare wydruki, niepotrzebne notatki, zapisane lub pomięte kartki. To ważne, aby dać papierowi drugie życie, dbając o naszą planetę!
Instrukcja składania:
- Złóż papier na pół po przekątnej, tworząc trójkąt.
Rozłóż i powtórz z drugą przekątną, następnie rozłóż kartkę całkowicie – zobaczysz skrzyżowane linie zagięć.
- Odwróć papier na drugą stronę i złóż na pół pionowo, a następnie poziomo.
Rozłóż papier całkowicie – teraz widoczne będą linie krzyża.
- Ułóż papier przed sobą.
Dzięki wcześniejszym zagięciom papier uformuje się w kształt gwiazdy. Złóż kartkę, wciskając boki do środka, aż otrzymasz mniejszy kwadrat (tzw. baza kwadratowa).
- Połóż kwadrat otwartym końcem do dołu.
Złóż lewy i prawy bok kwadratu do środkowej osi, tworząc kształt latawca. Zagnij górny trójkąt do dołu i rozłóż te trzy ostatnie zagięcia. Powtórz ten krok z drugiej strony papieru.
- Ostrożnie otwórz dolny róg kwadratu (tylko górną warstwę).
Podnieś go do góry, wykorzystując wcześniej zrobione zagięcia, i spłaszcz papier, formując romb. Powtórz to samo z drugiej strony.
- Teraz masz przed sobą romb z długimi dolnymi końcówkami.
Złóż boczne rogi rombu do osi środkowej z obu stron.
- Podwiń końcówki do góry, tak by powstały „szyja” i „ogon” żurawia.
Zegnij je lekko na zewnątrz i wyciągnij w górę, ściskając papier po bokach. Spłaszcz zagięcia
- Uformuj głowę żurawia, lekko zaginając końcówkę szyi w dół.
- Rozłóż skrzydła na boki, delikatnie je ciągnąc.
Gotowe! Teraz Twój żuraw jest gotowy do lotu!
Materiał uzupełniający:
Aby lepiej zrozumieć cały proces składania, zachęcamy do obejrzenia filmu instruktażowego przygotowanego specjalnie dla nas przez Sasakiego Tachibanę, syna Hisako Tachibany – japońskiej mistrzyni gry na instrumencie koto. Film będzie dostępny online i przekazany szkołom.
Ważne informacje o papierze:
Arkusze do składania origami najlepiej przygotować samemu z niepotrzebnych kartek A4.
Zachęcamy do zebrania takich kartek – jest to działanie ekologiczne i ekonomiczne!
Wymiary przygotowanego papieru:
Standardowa kartka A4 ma 21 x 29,7 cm.
Obetnij pasek o szerokości 9,7 cm, uzyskasz idealny kwadrat o wymiarach 20 x 20 cm.
Dobrej zabawy i owocnej pracy!